Káva je autochtónna (domáca) rastlina, ktorá sa pestuje v stredovýchodnej časti Afriky, kde rastie aj nadivoko. Presné informácie o prvom použití, resp. o príprave kávy nie sú známe. Najznámejšia legenda hovorí o tom, že si bača všimol na svojich zvieratách, že „ožili” po konzumácii červených bobúľ kávy. Iné príbehy hovoria o mytickom vzťahu Mohameda a archanjela Gabriela, o jednom vyhostenom mysliteľovi a o jednom arabskom lekárovi zvanom Phazes. Čo sa javí ako reálne je, že kávu ako nápoj pripravili najprv v arabskom svete a šírilo sa to ďalej prostredníctvom nich najprv na Blízkom Východe, v Európe a potom po celom svete.

Vedomé pestovanie rastliny sa začalo na území dnešného Jemena okolo roku 575 pred našim letopočtom. Na tomto území, ktoré bolo centrom obchodu sa nachádzalo prístavné mesto Mocha, ktoré sa stalo východiskom dobytia sveta kávy a z tohto názvu pochádza aj pojem „moka”.

 

Zavrieť

Kontaktný formulár

Informácie o spracovaní osobných údajov

Na našich stránkach používame súbory cookies. Pomáhajú nám vylepšovať web a služby. Pokračovaním súhlasíte so zberom dát. OK